K liečbe akné sa dá pristupovať rôznymi spôsobmi - liekmi na predpis od lekára, skúšaním rôznych kozmetických výrobkov, zmenou životosprávy alebo liečbou prírodnou cestou. Aj keď farmaceutická liečba akné dosahuje dobré výsledky, veľakrát je sprevádzaná nepríjemnými vedľajšími účinkami na tvoje zdravie. V dnešnom chemickom a synteticky vyrobenom svete je niekedy príjemné urobiť krok späť od drsných chemikálií a vyskúšať radšej terapiu schválenú len materskou prírodou - najmä ak tvoja pokožka dlhodobo trpí. Koniec koncov, pokožka náchylná na akné je už sama podráždená a zapálená - nemali by sme ju ešte viacej zaťažovať. Preto nabudúce skorej ako siahneš na lieky a lacnú kozmetiku z drogérie, vyskúšaj najprv prírodnú kozmetiku bohatú na množstvo účinných látok získavaných z listov, koreňov, kvetov či plodov rastlín.
Vedecky overené látky, ktoré vyhľadávať v prírodnej kozmetike
Čajovníkový olej má preukázané antimikrobiálne a protizápalové vlastnosti v boji proti Propionibacterium acnes už pri nízkych koncentráciach. Propiniobacterium je baktéria spájaná s výskytom akné, žijúca prirodzene vo vnútri pórov. Premnoženie tejto baktérie vedie k zápalu, podráždeniu a upchatiu pórov - takto sa na tvári objaví zapálený pupienok. Preto práve antibakteriálne vlastnosti čajovníka ho robia skvelým pre liečbu akné, pupienkov, upchatých pórov, ale aj pre stiahnutie zápalu a začervenania podráždenej pokožky.
Zelený čaj nabitý vitamínmi a antioxidantmi pomáha prirodzene regulovať tvorbu kožného mazu. Katechíny v zelenom čaji majú antibakteriálne účinky, ktoré pomáhajú bojovať proti baktériám spôsobujúcim akné, zatiaľ čo ich protizápalové vlastnosti regulujú začervenanie a zápal spojený s akné. Taniny v zelenom čaji naopak pomáhajú prirodzene sťahovať a zmenšovať póry.
Dôvodom, prečo je neemový prášok už po stáročia používaný v tradičnej indickej medicíne je jeho schopnosť účinne bojovať proti škodlivým baktériam, ktoré spôsobujú infekciu. Znižuje tiež zápaly, ktoré spôsobujú sčervenanie, opuch a citlivosť. Neem obsahuje účinné látky, ktoré sú veľmi podobné zložkám v bežných liekoch na liečbu akné a obsahuje aj látky podobné aspirínu, preto je dokonalou prírodnou náhradou umelých liečív.
Med je skvelým antiseptikom - bojuje s takmer každým predstaviteľným druhom bakteriálnej infekcie kože, preto jeho topické použitie na pokožke je skvelý spôsob, ako zatočiť s akné a zapálenými vyrážkami na celom tele.
Nechtík rovnako ako čajovník účinne zabíja akné spôsobujúce baktérie Propionibacterium acnes a pôsobí protizápalovo na začervenania a opuchy, preto sa často používa v upokojujúcich pleťových, ale aj ústnych vodach. Ružová voda vyrobená parnou destiláciou okvetných lístkov ruží, obsahuje aj zbytky ružového oleja, čo ju robí silne antiseptickou a antimikrobiálnou. V Ázii je ružová voda populárnou liečbou akné a pravidelne sa používa ako prirodzený čistič tváre.
V mydlovej forme aktívne uhlie sa správa ako magnet a účinne absorbuje oleje, špinu a toxíny. Hĺbkovo tak čistí pleť a uvoľňuje upchaté póry.
Narozdiel od iných ílov, ružový íl je perfektný aj pre suché a citlivé typy pleti. Je bohatý na minerály, vďaka čomu pomáha obnoviť vlhkosť a vyťahovať nečistoty z pokožky. Taktiež pomáha znížiť podráždenie a zápaly, upokojuje prejavy akné a podporuje obnovu zdravých buniek. S jeho hladkým exfoliačným účinkom pomáha minimalizovať čierne bodky a zanecháva pokožku hladkú a jemnú na dotyk.